Streszczenie - "Gloria Victis", "Zemsta", "Tango"...

„Zemsta” – streszczenie

lut 13, 14 „Zemsta” – streszczenie

Aleksander Fredro i jego komedia „Zemsta”, to jeden głównych punktów literatury polskiej. Utwór na stałe wszedł do kanonu polskich lektur. Czytała go większość z nas – jeśli nie w całości, to chociaż streszczenie. Fabuła opiera się na autentycznym konflikcie. W 1828 roku Fredro ożenił się z Zofią Skarbkową. Dzięki tej transakcji otrzymał w posagu między innymi połowę zamku w Odrzykoniu. Właścicielami drugiej połowy była inna rodzina. W aktach procesowych znalazł informację na temat właścicieli zamku – byli to Piotr Firlej i Jan Skotnicki. Oboje dokuczali sobie, wzajemnie się prowokowali i ostatecznie skończyli w trybunale. Proces wygrał Skotnicki, ale to nie zakończyło konfliktu. Sprawa ucichła dopiero po ślubie Piotra Firleja z kasztelanką Zofią Skotnicką.
Komedia została wydana w wersji książkowej dopiero w 1838 roku. Pisarz miał wtedy ponad 40 lat i towarzystwo literackie po swojej stronie. Do pierwszoplanowych postaci należą: Rejent Milczek, Cześnik Maciej Raptusiewicz, Klara Raptusiewiczówna i Józef Papkin.
W dzisiejszych czasach przedkładamy pracę i obowiązki rodzinne przed poświęcanie się literaturze. Jeśli należysz do osób, które za nią tęsknią i chciałyby pogłębiać wiedzę na jej temat, a nie są w stanie poświecić odpowiedniej ilości czasu, skorzystaj z dobrodziejstwa, jakim jest Internet. Wystarczy wyszukać frazę „Aleksander Fredro Zemsta streszczenie”, by przenieść się do skondensowanego i mniej czasochłonnego świata wiedzy o tej słynnej komedii. Nie ma co krępować się korzystaniem z uproszonego źródła informacji – streszczenie, jeśli nie zastępuje elementarnej wiedzy w szkole, może być świetnym sposobem na spędzenie czasu i uzupełnienie lub odświeżenie wiadomości z zakresu literatury.

 

 

Powiązane słowa kluczowe:

aleksander fredro zemsta streszczenie
streszczenie lektury zemsta
zemsta aleksander fredro streszczenie
zemsta fredro streszczenie
streszczenie zemsta aleksander fredro
zemsta streszczenie szczegolowe
zemsta streszczenie krotkie
zemsta krotkie streszczenie
streszczenie ksiazki zemsta
zemsta szczegolowe streszczenie